IT-MANAGEMENT
TIL PLANTEAVLEN

Produkter

Næsgaard MARK

Management er i dag en helt central del af et moderne landbrug. Uanset om du driver et større eller mindre landbrug, har pasnings- eller forpagtningsaftaler, eller et maskinsamarbejde med din nabo- så er et markprogram som Næsgaard MARK dit værktøj til en effektiv drift.

Næsgaard MARKKORT

Næsgaard MARKKORT er udviklet specielt til landbrugsformål og er optimeret til at arbejde med højopløselige Ortofoto.

NÆSGAARD MOBILE

Med Næsgaard MOBILE er det meget let at registrere alt hvad du foretager dig i marken. Du kan blandt andet bruge din mobiltelefons GPS og kamera til at lave registreringer af ukrudt, sten og dræn.

Næsgaard TID

Er det vigtigt for dig at vide, hvordan du og dine medarbejdere bruger jeres tid og ressourcer? Så er Næsgaard TID det naturlige valg.

IPMwise

IPMwise er et nyudviklet online beslutnings- og beregningsværktøj, som kan optimere din indsats over for ukrudtsbekæmpelse. Det er specialdesignet og udviklet til de danske planteavlere.

Nyheder

Hvad siger kunderne!

Om Datalogisk

Vores historie:
adding value to the green world

Vi startede i 1987 med en god idé - salg af pc'ere til landmænd.
Men hvad skal en landmand med en pc, hvis han ikke har noget program at benytte?
Derfor begyndte vi på udvikling af driftsledelses-programmer til planteavlere. Det første program var et markprogram, som landmanden kan benytte til at planlægge kommende års afgrøder samt notere indsatsen og anvendelsen af indsatsmidler. Siden hen har vi også udviklet eget korttegnings- og tidsregistreringsprogram.
For godt 20 år siden tog danske driftsledere programmet med til Sverige, og vi har nu i mere end 15 år kunne tilbyde svenske landmænd driftsledelsesprogrammer tilpasset svensk landbrug.
Efterfølgende er det også blevet til både en tysk, engelsk, lettisk, litauisk, russisk og polsk version.
Uden for Danmark og Sverige er vores produkter kendt under navnet Agrinavia.
I oktober 2010 modtog vi Nordeas Erhvervspris. Erhvervsprisen uddeles til virksomheder, som bl.a. gennem produktudvikling eller specialisering har fundet nye markeder.

VORES TEAM

- står altid klar til at hjælpe dig
Per Andersen
Per Andersen
Salg/support
Salg i Danmark og support af Næsgaard MARKKORT
Tlf. 5446 0020
E-mail: per.andersen@datalogisk.dk
Karsten Folmer
Karsten Folmer
Support
Support og ansvarlig for normopdatering af Næsgaard MARK
Tlf. 7020 3311
E-mail: karsten.folmer@datalogisk.dk
Lars Andersen
Lars Andersen
Salg/support
Salg og support af Næsgaard TID
Tlf. 7020 3311
E-mail: lars.andersen@datalogisk.dk
Birger Hartmann
Birger Hartmann
Adm. direktør
Ansvarlig for virksomheden
Tlf. 7020 3311
Mobil: +45 2933 9576
E-mail: birger.hartmann@datalogisk.dk
Maria Wismann
Maria Wismann
Regnskab/Bogholder
Regnskab og fakturering
Tlf. 7020 3311
E-mail: maria.wismann@datalogisk.dk
Mette Børsen
Mette Børsen
Salg/marketing
Marketing Danmark, Sverige og Polen. Træffes bedst fra kl. 8-12 mandag til torsdag
Tlf. 7020 3311
Mobil: 4037 4513
E-mail: mette.boersen@datalogisk.dk
Line Rosegaard
Line Rosegaard
Projektansvarlig
Ansvarlig for udviklingsprojekter
Tlf. 7020 3311
E-mail: line.rosegaard@datalogisk.dk
Martin Poulsen
Martin Poulsen
Udvikling
Udvikler på Næsgaard MARKKORT og Næsgaard MARK
Tlf. 7020 3311
E-mail: martin.poulsen@datalogisk.dk
Eva Damgaard
Eva Damgaard
Udvikling
Udvikler på Næsgaard MOBILE
Tlf. 7020 3311
E-mail: eva.damgaard@datalogisk.dk
Andreas Bonke
Andreas Bonke
Udvikling
Udvikler på Næsgaard MARK
Tlf. 7020 3311
E-mail: andreas.bonke@datalogisk.dk
Nicolai Larsen
Nicolai Larsen
Udvikling
Udvikler på Næsgaard
Tlf. 7020 3311
E-mail: nicolai.larsen@datalogisk.dk
Per-Olof Klang
Per-Olof Klang
Salg/support
Sverige
Salg og support af Næsgaard i Sverige
Tlf. +46 (0)708-539174
E-mail: per-oluf.klang@datalogisk.se
Timmie Melanoz
Timmie Melanoz
Salg
Sverige
Salg af Næsgaard i Sverige
Tlf. +46 (0) 73-054 13 49
E-mail: timmie.melanoz@datalogisk.se
Radosław Ryder
Radosław Ryder
Country Manager
Polen
Country Manager i Polen
Tlf. +48 515 230 958
E-mail: radoslaw.ryder@agrinavia.pl
Grzegorz Rogalski
Grzegorz Rogalski
Salg
Polen
Salg af Næsgaard/Agrinavia i Polen
Tlf. +48 505 015 631
E-mail: grzegrorz.rogalski@agrinavia.pl
Aleksander Maślanka
Aleksander Maślanka
Support
Polen
Support af Næsgaard/Agrinavia i Polen
Tlf. +48 696288898, E-mail: aleksander.maslanka@agrinavia.pl

Kontakt

Udfyld formularen og vi kontakter dig hurtigst muligt